Proč kotě s PP?

Průkaz původu – garantuje příslušnost kočky k určitému plemeni, vzhled kočky v dospělosti.

Mapuje poslední čtyři generace předků – jejich jména, barevné variety, výstavní tituly. Kočka s rodokmenem nemusí být vystavována.

PP garantuje, že chovatelská stanice je řádně registrována a jako taková dodržuje veškeré zásady Chovatelského Řádu. Tyto zásady směřují k šetrnému chovu, chrání chovné kočky před příliš častými vrhy, které je i koťata vysilují. Neumožňuje používat do chovu zvířata přestárlá, netypová, s degenerativními a dědičnými vadami (jako je deformace hrudníku, lebky, šilhavost, mnohoprstost, zalomený ocas, zdravotní vady aj.) a zamezuje tak přenášení těchto vad na potomstvo.

Registrovaný chovatel musí dodržovat spoustu dalších zásad, chránících zdraví a pohodu koček, aby jeho koťata mohla mít PP (viz. Chovatelský Řád FIFé, BCC).

Naopak neregistrovaný „množitel“, nemusí dodržovat vůbec nic a může prodávat levná a ne vždy zdravá koťata bez PP, jak často se mu zachce. Taková koťata jsou často nabízena k prodeji příliš mladá, jen co přestanou sát mléko a dříve než si osvojila hygienické návyky. Koťata se učí napodobováním chování kočičí matky, pokud se čistotě nestihnou naučit od ní, velice špatně a mnohem déle se to později v novém domově učí.

Za neodčervené a neočkované kotě zaplatí neinformovaný kupec na veterině zpravidla několik tisíc korun navíc, v horším případě máte doma celoživotního „invalidu“, který vyžaduje speciální léky a stravu po celý zbytek svého života a mnoho radosti svému majiteli nepřinese. Výjimkou není ani úhyn takového koťátka na kočičí mor, FIP, či jinou smrtelnou chorobu.

Koupě kotěte bez PP je velké riziko. (více např. na www.kotatko.net)