O plemeni Thajská kočka

Původ

Thajské kočky pocházejí ze Siamu, dnešního Thajska. Byly považovány za svaté a chovány v chrámech a na královském dvoře, kde se věřilo, že přinášejí štěstí. První thajské kočky byly přivezeny do Velké Británie v roce 1886, anglickým konzulem v Bangkoku, panem Owenem Gouldem, jako královský dar. Tehdejší kočky, zvané též Královské kočky ze Siamu, byly robustnější a větší, než dnešní siamky a měly kulatější hlavu.

Postupným šlechtěním vznikla siamská kočka taková, jak ji známe dnes – s trojúhelníkovitou, protáhlou hlavou, extrémně štíhlým tělem a dlouhýma nohama. Pro stále vzrůstající zájem o původní, robustnější typ, se začaly v Anglii od roku 1958 vybírat do chovu kočky, mající vlastnosti a vzhled původních koček, importovaných z Thajska. Proces úspěšně vyvrcholil v roce 1990, kdy byly tradiční siamky uznány jako samostatné plemeno, s vlastním plemenným standardem, nazvané Thajská kočka.

Vzhled

Thajská kočka je elegantní a robustní, patří do kategorie větších koček s vyvinutým svalstvem a vyváženými proporcemi. Typická je pro ně zakulacená hlava a poměrně dlouhé končetiny. Srst thajské kočky je přiléhavá, jemná a pevná.

Thajské kočky existují v několika barevných varietách, nejznámější je zbarvení seal-point (tulení s tmavě hnědými znaky). Odznaky mohou mít mimo jiné také barvu modrou (blue-point), čokoládovou (chocolate-point), krémovou (red-point) a lila (lilac-point).

Zdraví

Thajské kočky se těší dobrému zdraví, nejsou náchylné k onemocněním a dožívají se dlouhého věku(15-20 let).

Povaha

Thajské kočky jsou považovány za vysloveně přítulné plemeno, orientované na člověka. Dovedou si dobýt vaše srdce svým neodolatelným šarmem, elegancí a oddaností. Výrazná inteligence, přátelskost a učenlivost jsou další povahové znaky, které milovníci tohoto plemene obzvlášť vyzdvihují.Thajské kočky mají rády děti a jsou velmi společenské. Milují život ve smečce a vycházejí dobře i s ostatními domácími zvířaty.

Naše kočky jsou první importované Thajské kočky do České Republiky.